Rolkę po ręczniku papierowym oklej brązową bibułą (pień drzewa). Na górze rolki przyczep kilka kulek z brązowej plasteliny lub ciastoliny, w które wbij brązowe druciki (gałązki). Do drucików, za pomocą brązowej plasteliny, przyczep wycięte z zielonej kartki listki. Drzewo jest już gotowe.
Małą plastikową butelkę oklej żółtą bibułą. Zacznij od góry, zostawiając od dołu kilka centymetrów nieoklejonej przestrzeni. Do nieoklejonej bibułą części butelki doklej wycięte z brązowej kartki nogi żyrafy. W miejscu nakrętki, przyczep głowę zrobioną z żółtej ciastoliny. Doczep oczy, uszy i krótkie rogi. Od tyłu głowy, wbij słomkę przez całą długość głowy tak, aby delikatnie wystawała w miejscu żyrafiej buzi. Jeśli słomka zatyka się ciastoliną, możesz najpierw wydrążyć otwór słomką o większej średnicy i następnie w ten otwór włożyć już standardowej wielkości słomkę. Do słomki od strony buzi włóż około 5centymetrowy cienki pasek czarnego papieru – język żyrafy. Język można zwinąć w rulonik – będzie ładnie wirował w trakcie ćwiczenia. Nie zapomnij o brązowych plamkach na całym ciele żyrafy, można je zrobić palcem zanurzonym w brązowej farbie.
Ustaw żyrafę obok drzewa. Czas nakarmić żyrafę. Poproś dziecko, by dmuchało przez słomkę tak, aby język żyrafy dotykał liści na drzewie. Pamiętaj – „Wdech nosem, wydech ustami!”
Ćwiczenie uczy nie tylko prawidłowego sposobu nabierania powietrza i jego właściwego gospodarowania, ale rozwija również sprawność motoryki małej dziecka. Pamiętaj, że dbając o sprawność ruchową ręki dziecka, dbasz również o rozwój jego mowy. W korze mózgowej ośrodek odpowiedzialny za ruchy ręki znajduje się w pobliżu ośrodka zarządzającego ruchami artykulacyjnymi. Stymulując rękę – jednocześnie stymulujesz mowę!
Rzeczy potrzebne do wykonania ćwiczenia:
- plastikowa butelka (0,5l.)
- żółta i brązowa bibuła
- brązowa farba
- klej
- słomka
- brązowe i żółte druciki kreatywne
- żółta i brązowa ciastolina
- rolka po ręcznikach papierowych
- zielona, brązowa i czarna kartka
- czarny mazak
- oczy