- Dziecko zaczyna dobrze słyszeć między 18 a 20 tygodniem ciąży. Od tego momentu uczy się poszczególnych dźwięków, w tym dźwięków mowy.
- Słuchanie spokojnego głosu czytającej mamy lub taty jest dla dziecka doświadczeniem, które będzie pamiętało po narodzinach. W sytuacji kryzysowej, np. niemowlęcego płaczu, można spróbować uspokoić malucha czytaniem bajki, którą zna z okresu płodowego. W okresie płodowym warto często czytać te same teksty.
- Czytanie wprowadza dziecko w świat dźwięków, tym samym w świat mowy i komunikacji.
- Czytanie różnorodnych książek pomaga dzieciom poznać wiele nowych słów i zwrotów. Gdy słyszą słowa w kontekście, lepiej rozumieją ich znaczenie i potem adekwatnie ich używają.
- Czytanie uczy prawidłowej struktury językowej, pozwala osłuchać się z różnymi konstrukcjami językowymi i prawidłową odmianą gramatyczną.
- Czytanie pomaga w opanowaniu prawidłowej intonacji i prozodii mowy.
- Czytanie rozwija umiejętność logicznego myślenia i rozumienia sytuacyjnego, co jest kluczowe dla precyzyjnego wyrażania swoich myśli oraz uczuć w sposób opisowy.
- Czytanie rozwija kompetencje poznawcze dziecka i wzbogaca jego wiedzę o świecie, którą może potem werbalizować w różnych sytuacjach.
- Czytanie buduje więzi między rodzicami a dzieckiem i pobudza do spontanicznej rozmowy o przeczytanym tekście.
- Czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka oraz wspiera koncentrację uwagi.
(Visited 163 times, 1 visits today)
Ostatnio edytowany: 18 czerwca, 2023