Napisane przez 20:42 RADY - PORADY

JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ MOWY DZIECKA ?

1. Mów do dziecka jak najczęściej!

Dziecko uczy się mówić poprzez naśladowanie mowy innych. By mogło zacząć mówić, potrzebuje wzorca prawidłowej mowy. Zwracając się do małego dziecka, używaj prostego słownictwa i krótkich zdań.

2. Czytaj!

Codziennie przytulaj dziecko i w tym samym czasie czytaj teksty dostosowane do wieku dziecka. Dla maluszków najlepsze są krótkie, rymowane teksty w książeczkach z obrazkami. Czytaj często te same teksty, a Twoje dziecko opanuje zawarte w nich słownictwo i poćwiczy swoją pamięć.

3. Śpiewaj!

Przygotuj zestaw 5 dziecięcych piosenek i odtwarzaj je dziecku codziennie. Śpiewaj i tańcz razem z dzieckiem – uśmiech maleństwa gwarantowany😊

4. Naucz dziecko słuchać!

Zwracaj uwagę dziecka na odgłosy otoczenia (dzwonek do drzwi, lecący samolot, gotująca się woda, etc.) i często je naśladuj – zachęcisz w ten sposób dziecko do naśladowania pierwszych dźwięków. 

5. Zabierz dziecko na plac zabaw, rowerek lub hulajnogę! Wózek koniecznie zostaw w domu!

Mowa to bardzo precyzyjna i skomplikowana czynność ruchowa. Usprawnianie pracy mięśni całego ciała malucha jest niezbędne w procesie kształtowania prawidłowej mowy.

6. Ćwicz mięśnie buzi i języka!

Sprawne mięśnie aparatu artykulacyjnego są podstawą rozwoju mowy. Pokaż dziecku różne śmieszne miny, na pewno zrobi to samo. Dmuchajcie i chuchajcie razem na lekkie przedmioty. Podawaj dziecku urozmaicone pokarmy o różnej temperaturze i konsystencji, by mogło ćwiczyć odgryzanie i żucie.

7. Zadawaj pytania!

Zadawaj dziecku proste pytania, nawet jeśli Ci na nie odpowiada. Każda okazja jest dobra do rozmowy, choć na początku to może być twój monolog – Ty pytasz, Ty odpowiadasz.

Uwaga! – zawsze używaj 2 osoby liczby pojedynczej, zwracając się do dziecka – „Jasiu, pójdziesz teraz na spacer”. Nigdy nie mów do dziecka w 3 osobie liczby pojedynczej („Jaś pójdzie teraz na spacer.”). Gdy mówisz o sobie, zawsze używaj 1 osoby liczby pojedynczej „Pójdę z Tobą teraz na spacer”, nigdy 3 osoby liczby pojedynczej „Mama pójdzie z Tobą teraz na spacer”.

8. Baw się z dzieckiem!

Wszystkie dzieci, nawet niemowlaki, chętnie bawią się ze swoimi rodzicami. Zabawę dostosuj do wieku dziecka, wybór masz ogromny (zabawy paluszkowe typu „Raczek-nieboraczek”, zabawa w chowanego, zabawy w teatrzyk z pacynkami, budowanie z klocków, zabawy z piłką, układanie puzzli, wspólne rysowanie, nawet wspólne gotowanie i sprzątanie jest dla dziecka świetną zabawą😊).

Dla łatwiejszego zapamiętania reguł, pobierz grafikę

(Visited 162 times, 1 visits today)
Ostatnio edytowany: 5 września, 2023
Zamknij