1. Mów do dziecka jak najczęściej!
Dziecko uczy się mówić poprzez naśladowanie mowy innych. By mogło zacząć mówić, potrzebuje wzorca prawidłowej mowy. Zwracając się do małego dziecka, używaj prostego słownictwa i krótkich zdań.
2. Czytaj!
Codziennie przytulaj dziecko i w tym samym czasie czytaj teksty dostosowane do wieku dziecka. Dla maluszków najlepsze są krótkie, rymowane teksty w książeczkach z obrazkami. Czytaj często te same teksty, a Twoje dziecko opanuje zawarte w nich słownictwo i poćwiczy swoją pamięć.
3. Śpiewaj!
Przygotuj zestaw 5 dziecięcych piosenek i odtwarzaj je dziecku codziennie. Śpiewaj i tańcz razem z dzieckiem – uśmiech maleństwa gwarantowany😊
4. Naucz dziecko słuchać!
Zwracaj uwagę dziecka na odgłosy otoczenia (dzwonek do drzwi, lecący samolot, gotująca się woda, etc.) i często je naśladuj – zachęcisz w ten sposób dziecko do naśladowania pierwszych dźwięków.
5. Zabierz dziecko na plac zabaw, rowerek lub hulajnogę! Wózek koniecznie zostaw w domu!
Mowa to bardzo precyzyjna i skomplikowana czynność ruchowa. Usprawnianie pracy mięśni całego ciała malucha jest niezbędne w procesie kształtowania prawidłowej mowy.
6. Ćwicz mięśnie buzi i języka!
Sprawne mięśnie aparatu artykulacyjnego są podstawą rozwoju mowy. Pokaż dziecku różne śmieszne miny, na pewno zrobi to samo. Dmuchajcie i chuchajcie razem na lekkie przedmioty. Podawaj dziecku urozmaicone pokarmy o różnej temperaturze i konsystencji, by mogło ćwiczyć odgryzanie i żucie.
7. Zadawaj pytania!
Zadawaj dziecku proste pytania, nawet jeśli Ci na nie odpowiada. Każda okazja jest dobra do rozmowy, choć na początku to może być twój monolog – Ty pytasz, Ty odpowiadasz.
Uwaga! – zawsze używaj 2 osoby liczby pojedynczej, zwracając się do dziecka – „Jasiu, pójdziesz teraz na spacer”. Nigdy nie mów do dziecka w 3 osobie liczby pojedynczej („Jaś pójdzie teraz na spacer.”). Gdy mówisz o sobie, zawsze używaj 1 osoby liczby pojedynczej „Pójdę z Tobą teraz na spacer”, nigdy 3 osoby liczby pojedynczej „Mama pójdzie z Tobą teraz na spacer”.
8. Baw się z dzieckiem!
Wszystkie dzieci, nawet niemowlaki, chętnie bawią się ze swoimi rodzicami. Zabawę dostosuj do wieku dziecka, wybór masz ogromny (zabawy paluszkowe typu „Raczek-nieboraczek”, zabawa w chowanego, zabawy w teatrzyk z pacynkami, budowanie z klocków, zabawy z piłką, układanie puzzli, wspólne rysowanie, nawet wspólne gotowanie i sprzątanie jest dla dziecka świetną zabawą😊).
Dla łatwiejszego zapamiętania reguł, pobierz grafikę