Napisane przez 23:20 Ćwiczenia narządów artykulacyjnych

WYCIECZKA DO LASU

Przeczytaj dziecku opowiadanie. W trakcie czytania bajki, wykonaj wspólnie z dzieckiem ćwiczenia narządów artykulacyjnych. Ćwiczenia najlepiej wykonywać przed lustrem – można wspólnie z dzieckiem usiąść przed dużym lustrem lub dać dziecku do ręki małe lusterko, w którym będzie kontrolowało, czy poprawnie wykonuje dany ruch.

Franek leżał na hamaku (zrób z języka hamak – unieś boki i czubek języka jednocześnie, buzia szeroko otrwarta) w ogrodzie, czasem pochrapując (naśladuj odgłos chrapania). Śniło mu się, że mama zabrała go na wycieczkę do lasu. Pojechali tam konno (kląskaj językiem). W lesie słychać było szum drzew (nabierz dużo powietrza nosem i na jednym wydechu mów jak najdłużej głoskę [sz]).

Franek z mamą zatrzymali konie na słonecznej polanie (powiedz – prrrr). Gdy konie zajadały zieloną trawę (naśladuj żucie), Franek zobaczył na jednym z drzew dzięcioła (otwórz szeroko buzię, czubkiem języka namaluj na suficie w buzi dzięcioła). Dzięcioł głośno stukał dziobem w drzewo (dotknij czubkiem języka górnych zębów 5 razy przy szeroko otwartej buzi). Po tym samym drzewie, z gałązki na gałązkę skakała wiewiórka (otwórz buzię, dotykaj na zmianę raz prawego kącika ust, raz lewego kącika ust), a z dziupli (zrób kółeczko z ust) wychyliła się sowa (naśladuj odgłos sowy – „huhu”, usta muszą być mocno zaokrąglone). Nagle, chłopiec usłyszał głos mamy: „Franek, obiad na stole!”. Franek otworzył oczy, głośno ziewnął (ziewnij z szeroko otwartymi ustami) i był bardzo zawiedziony, że jego sen został niespodziewanie przerwany przez mamę (zrób zatroskaną minę).

(Visited 105 times, 1 visits today)
Ostatnio edytowany: 30 lipca, 2020
Zamknij